HaberlerSamsun haberSEO açıkladı: O ilaçlar artık ücretli

SEO açıkladı: O ilaçlar artık ücretli

SEO açıkladı: O ilaçlar artık ücretli

Samsun Eczacı Odası BaşkanI Onur Ferhat Karacan, SGK'nın 52 ilacı geri ödeme listesinden çıkardığını, diğerlerinde de vatandaşın ödeyeceği rakamın yüzde 5 daha artırıldığını açıkladı

Samsun Eczacı Odası BaşkanI Onur Ferhat Karacan, Resmi Gazetede yayımlanan "Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" ile "Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararları"yla vatandaşa ilaç alımında yeni yükler getirildiğini açıkladı.

Karacan yaptığı açıklamada, "İlgili tebliğ ve kararlara göre; Aralarında boğaz spreyleri, ağrı kesici ve kas gevşetici krem ve merhemlerin olduğu 52 ilaç geri ödeme listesinden çıkarılmıştır. 15 Ekim tarihi itibarıyla bu ilaçlar reçete edildiğinde bedellerinin tamamını hastalarımız cebinden ödeyerek temin edebileceklerdir. Eşdeğer ilaçların en ucuzundan %10'una kadar olan ödeme bandı en ucuz ilacın bedelinin %5'ine çekilmiştir. Hastalarımız bu ilaçlar için %5 daha fazla ücret ödeyerek temin edebileceklerdir.
'Terapötik Referans Grubu' adı altında oluşturulan grup nedeniyle eşdeğer olmasa da etkinliği yakın ilaçlarda kutu adeti kısıtlaması yapılacaktır. Kombine tedavi kullanan hastalarımız bu durumdan olumsuz etkilenecekler, tedavileri aksayacaktır" dedi.

UYGULAMANIN SONUÇLARI KÖTÜ OLACAK

Karacan, eşdeğer ilaçlar arasında en ucuzu ödeme döneminin 2004 yılında başladığını, 2004 yılında en ucuzun %30' una kadar, 2006 yılında en ucuzun %22' sine kadar, 2009 yılında en ucuzun %15' ine kadar, 2011 yılında en ucuzun %10' una kadar, 2014 yılında "Taban Birim Fiyat Uygulaması" na geçilerek 15 etken madde grubu için %0' ına kadar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmiş, kalan kısmı da hasta tarafından ödenmek zorunda bırakılmıştır. 15 Ekim 2021 tarihi itibarıyla da 15 etken madde grubu için en ucuzu ödeme uygulaması devam edeceği gibi diğer ilaçlar için uygulanan en ucuzun %10'una kadar geri ödeme uygulaması, en ucuzun %5'ine kadar SGK kapsamında olacak şekilde devam edecektir. Yıllara göre SGK katkısı her defasında biraz daha azalmış ve 15 Ekim 2021 tarihi itibarıyla da Sosyal Güvenlik Kurumu'nun ödediği rakam iyice azalacak hastalarımızın ödediği bedel daha da fazla artacaktır. 'Kara Delik' olarak bizlere kötü gösterilmeye çalışılan sağlık harcamaları, her geçen gün biraz daha baskılanarak vatandaşın sırtına yüklenmektedir. Bizler hem eczacı, hem de vatandaş olarak sadece ekonomik boyut düşünülerek gerçekleşen bu uygulamaların kötü sonuçlarına katlanmak durumunda bırakılmaktayız."

PARAN KADAR SAĞLIK
Samsun Eczacı Odası BaşkanI Onur Ferhat Karacan açıklamasını şöyle tamamladı: "İlk uygulamaya başlandığı 2009 yılında;Vatandaşın sağlık harcamalarının yaklaşık %1' ini oluşturan muayene ücreti olgusunun, reçete ve ilaç katlım bedelleri de eklenerek %20 seviyelerini gelmesi de bunun bir göstergesidir.
Sosyal Güvenlik Kurumu' nun sağlık ödemesinde yetersiz kaldığı,bu nedenle "Tamamlayıcı Sağlık Sigortası" 'nın her geçen gün biraz daha ihtiyaç ve vazgeçilmez olarak dillendirildiği bu günlerde "Taban Fiyat Uygulaması" 'nın ve "Terapötik Referans Grubu" 'nun maalesef bu yola gidişi hızlandırmaktan başka bir işlevi olmayacaktır. Daha önceki örneklerde olduğu gibi geri ödemeden çıkan ilaçlar önce ilaç statüsünden çıkarılır, ücretleri artırılır, hastalar daha çok noktadan daha rahat ulaşıyormuş gibi görünür ancak bunlar ilaç olduğu için kontrolsüz kullanımı insan sağlığını olumsuz etkiler. Oluşan sağlıksızlığı gidermek için de ülke sağlık ekonomisine daha fazla yük biner. 'Paran Kadar Sağlık' dönemine her geçen yıl biraz daha yaklaştıran bu uygulamaların, vatandaşlarımızın sağlığını daha çok tehlikeye atacağı gerçeğinin bilinmesini istiyoruz. Ekonomik 'Kara Delik' kapatılmaya çalışılırken, sağlıkta oluşan 'Kara Delik' gözden kaçmamalıdır."

İLGİLİ HABERLER

Canik YKS'de öğrenciler ders başı yaptı

Canik YKS'de öğrenciler ders başı yaptı

Samsun'da dereler temizleniyor

Samsun'da dereler temizleniyor

SEO açıkladı: O ilaçlar artık ücretli

SEO açıkladı: O ilaçlar artık ücretli

Başkan Demirtaş'a miniklerden hikaye kitabı

Başkan Demirtaş'a miniklerden hikaye kitabı

Çay ocağından çocuklara uyuşturucu satışı iddiasına polis baskını

Çay ocağından çocuklara uyuşturucu satışı iddiasına polis baskını